Ženy dobývají sněmovnu a další významné posty

27.10.2021

Ženy se čím dál víc začínají prosazovat v politice, která byla dlouho dobu zejména doménou mužů. Po letošních volbách zasedne do poslanecké sněmovny ČR rekordní počet žen, a navíc to vypadá, že ovládnou i místa nejvyšší. Zatímco doteď byli v čele poslanecké sněmovny v ČR samí muži, po letošních volbách to vypadá, že sněmovně povládnou ženy. Na místo nejvyšší, tedy předsedkyni sněmovny, byla nominována šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na jednotlivá místa pro místopředsedy/kyně jsou za jednotlivé strany navrhovány z velké části opět ženy. Mezi kandidátkami jsou Olga Richterová (Piráti), Věra Kovářová (STAN), za stranu ANO jsou ve hře Jana Mračková Vildumetzová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Alena Schillerová nebo Klára Dostálová.

Co se týče složení nové poslanecké sněmovny, obsadí ženy 50 křesel (tedy přesně čtvrtinu). Dosud bylo nejvíce poslankyň zvoleno v letech 2010 a 2017 (44 křesel). Velkou zásluhu na tom měly preferenční hlasy, díky nimž se do sněmovny dostalo navíc 12 žen, které by se jinak mezi poslance vůbec nedostaly.

Nicméně jsou země, které jsou na tom mnohem lépe co se týče zastoupení žen. Třeba ve skandinávských zemích je v parlamentu polovina žen, na Islandu dokonce většina. Doufejme však, že i u nás se bude podíl žen zvyšovat a že jsme na dobré cestě.

Genderové organizace považují za ideální zastoupení 50:50. Nejedlová z iniciativy "Zakroužkuj ženu", která měla významný vliv na úspěch žen kandidujících ve volbách, dodává, že: "V Poslanecké sněmovně by mělo být aspoň třicet procent žen. Když je v nějaké skupině minimálně třetina lidí, kteří byli dřív menšinou, tak se v té skupině začíná měnit prostředí. A také to motivuje další lidi, aby byli aktivní, projevovali se a snažili se tam dostat." "Slibujeme si od toho, že pak v parlamentu nebude chybět ženská perspektiva, třeba zkušenost, kterou ženy mají s péčí o děti nebo třeba o starší rodiče. Chceme také, aby se ženy dostávaly do běžného rozhodování. Teď jsou obvykle v sociálních výborech, očekává se od nich expertiza na základě životních zkušeností. Byli bychom ale rádi, kdyby ženy běžně rozhodovaly i třeba o bezpečnosti," uzavírá Nejedlová.

Dalším významným postem, který v nedávné době získala žena, je místo rektorky Karlovy Univerzity. Do čela nejstarší a největší české vysoké školy byla letos v říjnu zvolena žena - lékařka Milena Králíčková. Poprvé za dlouhou historii tak univerzitu povede žena. Na otázku "Proč čekání na ženu trvalo tak dlouho? Je akademické prostředí nastavené spíš pro muže?" odpověděla: "Možná to pořád pravda ještě trochu je. Ženy začaly na vysokých školách studovat někdy před 120 lety. Za tu dobu se ušel pořádný kus cesty a jsem ráda, že jsem pro ženy akademičky rozbila jeden ze skleněných stropů, který nad námi ještě byl."


Zdroje:

https://cnn.iprima.cz/ve-snemovne-zasedne-rekordni-pocet-zen-obsadi-presne-ctvrtinu-kresel-35365

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3389386-stan-nominuje-do-vedeni-snemovny-kovarovou-dolni-komoru-tak-mely-ridit-prevazne-zeny

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3383620-v-nove-snemovne-zasedne-ctvrtina-zen-nejvic-v-novodobych-dejinach

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/karlovu-univerzitu-poprve-v-historii-povede-zena-178578#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=bQLkcqKCBdv-202110221023&dop_id=178578&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3389990-byt-lidrem-neznamena-nejsilneji-bouchnout-do-stolu-rika-nastupujici-rektorka-uk