Digitální dovednosti jako must-have ženy ve 21. století

15.03.2022

S tímto tématem vystoupila na Konferenci plné příběhů na podporu rovných příležitostí Markéta Ubíková - digitální koučka, lektorka digitálních dovedností a Google certified trainer pro oblast google workspace. Pomáhá zejména ženám, neziskovkám ale i firmám, aby se orientovali v digitálním světě, aby se jim tam dobře pracovalo a žilo, tzn. aby se nebáli technologií.

"Když jdeme na pohovor, musíme nějak vypadat, chceme působit jako ženy, ale must-have, které já vnímám, jsou digitální dovednosti, tedy to, co máme v hlavě. Hodně procesů se bude v budoucnu automatizovat, až 90 % budoucích povolání bude vyžadovat digitální dovednosti."

Markéta Ubíková vytvořila školení na rozvoj digitálních dovedností s názvem "Smart žena". Ze začátku ho využívaly začínající podnikatelky, postupně pak i ženy, které hodně pracují s lidmi (lesní školky, terapeutky, koučky). "Pochopily, že když si to dobře nastaví, pak u počítače stráví méně času, který pak může strávit s dětmi venku. Vnímejme investici do tohoto školení jako příležitost, která se nám bohatě vrátí."

Co přinesl Covid v tomto ohledu? Covid nás donutil k prohlubování digitálních dovedností. Jak uvedla: "I když jsem všechny roky motivovala a nabízela jim školení a pomoc několik let, i to, že se s nimi mohu setkávat i online, že jim vše nahraju a ukážu na dálku, tak teprve teď to začali dělat všichni. Uvědomili jsme si, že spoustu věcí můžeme dělat z domu na dálku a být přitom v prostředí, kde je nám dobře."

Digitální dovednosti jsou dnes skutečně must-have. Není to jen word a excel a nějaké tabulky, ale je to také o tom, jak rychle dovedete nějaký problém vyřešit, jakým způsobem ten nástroj uchopíte.

A co je důležité podle Markéty Ubíkové: "Vědět, jak jste na tom Vy samy. Jak se na to Vy samy díváte. Setkávám se se dvěma variantama - buď si ženy myslí, že neumí nic, nebo si myslí, že to umí dokonale, když to používají už 10 let. Pravda je někde uprostřed. Často ženy neví, jak na tom jsou. Často mají i horší technické vybavení než muži. Nebo nevyužívají všechny možnosti technologií."

A jak můžete zjistit, jak na tom jste? Například dobrým nástrojem je Evaldo (test který trvá cca 20 - 30 minut). Odkaz na něj: www.evaldo.cz

Nebo pokud pracujete v týmu, hodně pěkně podle Markéty Ubíkové funguje, když řešíte nějaký problém, zkusit se zeptat kolegů, jak by tuto situaci řešili.

Přesto však je dobré se dále vzdělávat. Kde? Zde uvedla Markéta Ubíková některé možnosti:

  • Iniciativa Grow with google - různé kurzy, programy, podpora startupů, žen a neziskovek.
  • Google digitální garáž - test vám vygeneruje, jaký kurz byste měli absolvovat.
  • Czechitas - kurzy na digitální dovednosti
  • literatura: The future of work in the Europe

"Doporučuji sledovat, jak se trh bude vyvíjet a jaké kompetence budou pro náš život potřebné do budoucna. A zvu Vás na můj web smartzena.cz, kde připravuju online kurz pro ženy.", uvedla na závěr.

Rozhovor s Markétou Ubíkovou a její životní příběh naleznete také v naší knize Úspěšná žena, o kterou si můžete napsat na andrea@institutprozeny.cz a kterou Vám rádi pošleme.